Kapat
Reklam Alanı
pam-wordpress-1
Wordpress 299 0

WordPress Sitenizi Spamdan Korumanın Yolları

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere WordPress için hazırlanmış sitenizi spam ziyaretçilerden korumanın kod yerine nasıl ücretsiz eklentiler sayesinde sitenizi nasıl koruyacağınızı anlattık.Bizim tercihimiz Akismet oldu.

WordPress Sitenizi Spamdan Korumanın Yolları

Akismet Anti-Spam

supercharge-wp-comments-01

Akismeti’ i WordPress ile hazır gelen bir spam önleyicidir.. Akismet ile sitenizi kötü amaçlı yorumlardan koruyabilirsiniz. Akismet yapılan yorumu global spam veritabanında tarar ve istenmeyen bir yorum ise o yorumun görünmesini engeller. Yönetici ekranındaki “Yorumlar” kısmından ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Akismet kişisel bloglar için ücretsizdir fakat işletmeler ve ticari siteler için bir Akismet API anahtarına ihtiyacınız olacak.

Anti-Spam

Anti-Spam ile sinir bozucu botlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle botlardan gelen yorumları tek tek silmeniz bir hayli zamanınızı alacaktır. Anti-Spam bunu sizin yerinize otomatik olarak yapar tek yapmanız gereken eklentiyi kurmaktır. Ayrıca sadece botlardan değil gerçek hesaplardan gelen yorumlara da dikkat etmenize yardımcı olur.

No Page Comments

No Page Comment eklentisi sayfalardaki yorumları tek tek etkinleştirme yeteneği verirken, ayarlar kısmından birkaç basit tıklama ile varsayılan olarak etkinleştirip etkinleştirmeyeceğinizi de size sunar.
Ayrıca bu eklenti doğrudan veritabanınızla etkileşim kurar, bu yüzden veritabanınızı önceden yedeklemeniz tavsiye edilir.

Cookies for Comments

Bu eklenti çok fonksiyonlu olarak çalışıyor. Blogunuzun html kaynak koduna bir stil sayfası veya resim ekler. Tarayıcı stil sayfası veya resim yüklediğinde çerez bırakılır. Kullanıcı daha sonra yorum bırakırsa tanımlama bilgisi kontrol edilir. Bulunamazsa yorum spam olarak işaretlenir. Ayrıca kullanıcının yorumu ne kadar sürede girdiğini de kontrol eder bu zaman çok kısa ise bot olarak tanımlar.

Replyable

Replyable, kullanıcıların yorumları abone etme yeteneğini alır ve özellikler ekler. Örneğin bütün kullanıcılara yorumları e-posta ile göndermez bunda makine öğrenmesinin etkisi vardır. Yorum aboneliğini e-posta ile sadece alakalı kişilere gönderir. Aynı şekilde yoğun bir sitede günlük postayla özdeşleşmeleri de yeterince iyi bilir. Abonelerin bir yoruma e-posta ile cevap verme hizmetini de sunar.

WP Ajax Edit Comments

WP Ajax Edit Comments ile kullanıcılar kendi yorumlarını belirli bir süre için düzenleyebilirler. Yöneticiler, ön uçtaki bütün yorumları düzenleyebilir. Bu süreyi yönetici belirliyor. Bu özellik ile birlikte hem kullanıcı hem yönetici kazanmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan WordPress'e Analytics Kodu Ekleme başlıklı makalemizde google analytics ekleme, google analytics kodu ekleme wordpress ve google analytics wordpress ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Who Am I? {Who Am I?}

Are we just a human?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.