Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nedir? 200 0

Yeni Başkan RECEP TAYYİP ERDOĞAN Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir ? Başkanlık Nedir ?

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR? BAŞKANLIK SİSTEMİ GERİ KALMIŞ ÜLKELERE MAHSUS BİR HÜKÜMET MODELİ MİDİR? TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR ?

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR?

Bakanlık Sistemi, devletin kanunuma yürütme ve yargı uzuvlarının kesin bir ayrımı olan ve denge direnir. Ulus tarafından ayrı ayrı seçilerek vazifeye getirildiği ve dolayısıyla birbirlerine karşı değil ulusa karşı mesul olduğu, vazife zamanlarının statik olduğu, kanunuma ve yürütme uzuvları arasında yetki ve vazife ayrımının net bir biçimde yapıldığı hükümet sistemine Başkanlık Sistemi denir.Başkan, yürütme bakanlar heyeti ve kanunuma milletvekilleri millet tarafından seçilir. Türkiye’de yapılacak halkoylaması ile yeni idare sistemi için lüzumlu çalışmalar başlayacak.


 

BAŞKANLIK SİSTEMİ GERİ KALMIŞ ÜLKELERE MAHSUS BİR HÜKÜMET MODELİ MİDİR?

Dünya Bankası’nın 2015 seneyi bilgilerine göre dünyanın ekonomik açıdan en büyük yirmi ülkesinin;

5 tanesinde başkanlık sistemi
2 tanesinde yarı başkanlık sistemi
10 tanesinde parlamenter sistem
1 tanesinde tek partili hükümet sistemi
1 tanesinde meclis hükümeti modeli
1 tanesinde salt monarşi
uygulanmaktadır.

Toplam gayrîsâfî millî hâsıla kıymetleri açısından bakıldığında;
Başkanlık sistemi uygulayan ülkeler: 23,3 trilyon Amerika Birleşik Devletleri Doları
Parlamenter sistem uygulayan ülkeler: 21,9 trilyon Amerika Birleşik Devletleri Doları
Yarı başkanlık sistemini uygulayan ülkeler: 4,6 trilyon Amerika Birleşik Devletleri Doları
Öteki sistemleri uygulayan ülkeler: 11,8 ise trilyon Amerika Birleşik Devletleri Doları


TÜRK TİPİ BAŞKANLIK SİSTEMİ NEDİR ?

 

AK Parti’nin önerdiği Başkanlık sistemi bir hayli güzergahtan Amerika Birleşik Devletlerindeki modelden ayrılıyor.Başkan doğrudan ulus tarafından 5 seneliğine seçilecek. Başkan olmak için 40 yaşında ve üniversite mezunu olma koşulu korunacak. Bir şahıs iki yarıyıl başkanlık yapabilecek. Başkan, tercihler evvelinde başkan yardımcısını da millete söyleyecek.Sistemde üniter yapı korunacak, tek meclis olacak. Meclis’in milletvekili rakamı 550 olarak korunacak. Meclis tercihleri ile başkanlık tercihi eş zamanlı 5 senede bir yapılacak. Ancak “3 senede bir meclisin yarısının yenilenmesi” yöntemi üzerinde de çalışılıyor. Bu vaziyette, yenilenecek azalar kurayla tanımlanacak.

Başkan Meclis’e değil yalnızca millete karşı mesul olacak. Bu sebeple güvenoyu ve gensoru uygulamaları kaldırılacak. Bu yolla başkan ve olanağı da olmayacak. Başkan bakanlar kurulusunu meclis içinden seçmeyecek. Milletvekili olanlar bakan olamayacak. Amerikan sistemin değişik olarak büyükelçi gibi üst seviye bürokratlar başkan tarafından soyulacak. Meclis onayı aranmayacak.Bütçeyi başkan hazırlayacak, Meclis’in bütçeyi attırma ya da azaltma yetkisi olacak.

Modele göre başkan, cumhurbaşkanının hali hazırda sahip olduğu yetkilerin yanı gizeme bakanları da ceddecek. Hükümetin olduğu gibi partinin yönetimi de başkana geçecek. Parti içinde başkan olduğu sürece partili kimliğinin sürebileceği, parti lideri olmayabileceği yöntemleri üzerinde de duruluyor.

Başkan, vatana hıyanet gibi belirli başlı bazı kabahatlerden suçlanabilecek. Suçlamayı Yüce Divan sıfatı ile Tüzük Duruşması yapacak. Başkanı, Yüce Divan’a yollama yetkisi ise Meclis’te olacak. Meclis, bu kararı kaliteli çoğunluk ile verecek. Başkan hakkında suçlama kararı verilmesi için 367 kabul oyu aranması tasarlanıyor.Bu başkanlık modelinin Ürdün modeli ile çok eş olduğu da konuşulan öteki bir görüş. Anımsatalım Ürdün bir Kraliyet ve Kral tarafına idareniyor.

Bir önceki yazımız olan Domain Alıp Satarak Para Kazanma başlıklı makalemizde alan adı, domain ve Domain alım satım hakkında bilgiler verilmektedir.

{M.SEFER}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.