Kapat
Reklam Alanı
a85e75bccad14273c5671f1a7cf6c02c
Seo 477 5

Makale Yazımında Seo’nun Önemi

Makale Yazımında Seo’nun Önemi

Makale yazarlığı günümüz internet dünyasında freelance çalışma sistemi ile yapılan işlerden birisidir. Arama motorlarında güncelleme işlevinden sonra özgün makale yazımına ihtiyaç her geçen gün dahada artmaktadır. Özgünlük demişken tam da bu noktada makale yazımında Seo’nun önemi anlaşılmaktadır. Eğer sizde makale yazarı olmaya karar verdiyseniz Seo kelimesini daha önce duymadıysanız işe öncelikle Seo’nun ne olduğundan bahsetmekle başlayalım: Seo, kaliteli makale yazımında gerekli olan temel taşlardan birisidir. Seo olmadan kaliteli bir makale yazımından söz edilemez. Kaliteli bir makaleyi ortaya çıkaran ve kaliteli makalenin meydana gelmesinde yardımcı olan yapı taşlarına ”SEO” denir. SEO bir takım kuralları içerir. Bu kuralların makalede tam olarak yer alması ile ortaya kaliteli ve güzel bir makale ortaya çıkar.

Makale Yazarlığında Seo Kuralları

Kaliteli bir makale yazımında gerekli olan makale yazarlığında seo kuralları şunlardır:

Özgünlük: İyi ve kaliteli makale yazımında en önemli Seo kurallarından birisi özgünlüktür. Makale alıcılarının dikkat ettiği ve çok önemsediği kurallardan birisi özgünlüktür. Özgünlük, makale yazarının makale yazarken kendi söz ve cümleleri ile makaleye şekil vermesidir. Kopyala, yapıştır olmadan, araştırma ve bilgilere dayalı olarak tamamen kendi cümleleri ile makaleyi şekillendirmesi özgünlük olarak bilinir. Eğer siz de makale yazarı olmak istiyorsanız kesinlikle kopyala yapıştır olmadan makalenizi kendiniz yazmalısınız. Eğer yazılarınız özgünse makale alıcıları gözünde değeriniz de o ölçüde artacaktır. Bu açıdan makale yazarken bu noktaya çok dikkat edin. Zaten dikkat etmesenizde makaleniz özgünleştirme kontrolünden geçtiği için yazdığınız içeriğin kopya olup olmadığı hemen anlaşılmaktadır.

Anlam Bütünlüğü: İyi bir makale yazımında anlam bütünlüğü de son derece önemlidir. Her ne kadar makalenizde tüm seo kurallarını uygulasanız da makalenizde kullandığınız cümlelere ya da anlatım biçiminiz de belli bir uyum ve ahenk yoksa makaleniz sıkıcı olmaktan öte geçmeyecek ve okuyucu gerçek anlamda bir şey vermeyecektir.

İmla Kuralları: Kaliteli ve iyi bir makale yazımında imla kuralları da oldukça önemsenen kurallardandır. Büyük, küçük harf kullanımı, de- da ekinin doğru yerde kullanılması gibi daha pek çok imla kuralının düzgün ve doğru yerde kullanılması oldukça önemlidir.

Başlık ve alt başlık seçimi: Makale yazımında başlık seçimi de oldukça önemlidir. Arama motorlarında aranabilecek özellikte başlık ve alt başlıklar seçimi de seo uyumlu bir makalenin olmazsa olmazlarındandır.

Anahtar kelime seçimi: Makale yazarken makalenin hit getirmesi ve daha iyi bir şekilde aranması için anahtar kelime kullanımı da çok önemlidir. Makale içinde makalenin uzunluğuna göre başlık ve makale konusu ile uyumlu anahtar kelime seçilmelidir. Anahtar kelimeler seçilirken şu kurallara dikkat edilmelidir:

l Anahtar kelime her yüz kelimede bir yada makalenin kelime sayısına göre eşit oranda olacak şekilde seçilmelidir.
l Anahtar kelimelerin makalenin konusu ve başlığı ile alakalı olması son derece önemlidir.
l Anahtar kelimeler mümkün olduğunca eksiz bir biçimde seçilmelidir.
l Arama motorlarında aranabilecek özellikte anahtar kelimese seçimine özen gösterilmelidir.
Siz de İyi Makaleler Yazabilirsiniz

Söylediklerimizden yola çıkarak seo uyumlu makale yazmak için gerekli olan kuralları yerine getirdiğiniz takdirde siz de iyi makaleler yazabilirsiniz. İyi bir makale yazımı ve iyi bir makale yazarlığında seo kurallarını harfiyen uygulamanın dışında, sabır, çok çalışma, okuma ve kendini daha iyi bir şekilde geliştirme sayesinde sizler de iyi bir makale yazarı olabilirsiniz. Ancak şunu belirtmeliyiz ki yazarlık sabır ve bir o kadar da gönül işidir. Sevgi bu işin özüdür. Eğer yazmayı seviyor ve bu işten gerçekten haz alıyorsanız gerisi zaten gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Ziyaretçi İstatistiklerinin Önemi başlıklı makalemizde hit, hit istatistikleri ve seo hakkında bilgiler verilmektedir.

{M.SEFER}

“Makale Yazımında Seo’nun Önemi” üzerine 5 yorum

 1. pinterest dedi ki:

  Yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı. Gerçekten çok kaliteli bir siteniz var.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş makale yazarken daha dikatlı olmak gerekiyormuş teşekkürler

 3. Modarazzi dedi ki:

  Acemice ve profesyonel olmayacak şekilde yazılan makale web sitesine büyük zarar verebilir.

 4. Hemsireyiz.Net dedi ki:

  Seo’da en önemli noktayı konunun başlığı olarak görüyorum, eğer konu başlığı çekici ise yeterli düzeyde sıralamalarda üstlere çıkabilirsiniz.

 5. Darknet dedi ki:

  Basarili bir yazi olmus tesekkurler bu arada blogumu ziyaret edersen sevinirim http://www.paranominal.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.