Kapat
Reklam Alanı
İnternet 1.243 0

İnterneti Güvenli Bir Şekilde Kullanabilmek İçin Tavsiyeler

Günümüzün önemli bir zamanını internette geçiriyoruz. Peki internetteki bilgileriniz ne kadar güvende? Güvenliğinizi arttırmak için neler yapabilirsiniz? Bu yazıda sizlere internette dolaşırken, alışveriş yaparken veya herhangi bir kişiyle konuşurken dijital güvenliğinizi nasıl arttıracağınız konusunda tavsiyelerde bulunacağım.

Güçlü bir şifreniz olsun

Şifreleriniz adınız ve doğum tarihi gibi basit bilgilerden mi oluşuyor? O zaman öncelikle şifrelerinizi değiştirmeniz gerekecek.

Şifrelerinizi oluştururken tahmin edilmesi zor kelimeler ve sayılar kullanmalısınız. Ayrıca şifrelerinizde .(nokta), -(tire) gibi karakterler de kullanırsanız şifreniz çok daha güçlü olacaktır.

İki faktörlü kimlik doğrulama

Sosyal medya ve diğer önemli benzer kişisel hesaplarınız için sadece şifre yetmeyebilir. Bundan ayrı olarak kesinlikle iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanmalısınız.

Bu şekilde birisi şifrenizi öğrenip hesabınıza girmeye çalışsa dahi bu iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi olduğu için başarısız olacaktır.

İnternete nereden bağlandığınıza dikkat edin

Her internet bağlantısı yeteri kadar güvenli değildir. En sık gittiğiniz mekanlardaki ortak Wi-Fi ağı veya şehir merkezinde bulunan rastgele bir ağ, birikimlerinizi ya da fatura ödemelerinizi kontrol etmek için her zaman en iyi seçenek olmayabilir.

Peki nasıl bir önlem alabilirsiniz?

Bu tür bir bağlantıları kullanmak zorunda kalırsanız iletişimlerinizi şifreli ve dolayısıyla araya girmeye çalışanlar tarafından okunamayacak şekilde sürdürmek için kesinlikle sanal özel ağ (VPN) bağlantısını kullanın.

Cihazlarınızın yazılımlarını güncel tutun

Kullandığınız akıllı telefon ve bilgisayarların yazılımları kesinlikle güncel tutmalısınız. Güncellik yazılım güvenliği için olmazsa olmaz etkenlerdendir.

Ayrıca hiç bir zaman sahte yazılımları kullanmayın. Yazılımları her zaman orijinal sitelerinden, platformlardan indirmeye özen gösterin.

Tuzaklara düşmeyin, dikkatli olun

Sosyal medyada gördüğünüz her linke tıklamayın, yoksa hop diye hesabınızı alabilirler. Bilgilerinizi vereceğiniz sitenin adresini kontrol edin. Doğru yerde olduğunuzdan emin olun.

Özellikle mail adreslerinden gelen sahte mesajlara ve bağlantılara çok dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz alan adı ve hizmetleri sunan "site.ac" projesi yayın hayatına başladı başlıklı makalemizde bedava domain, bedava hosting ve bedava site açmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Who Am I? {Who Am I?}

Are we just a human?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.