Kapat
Reklam Alanı
Öne Çıkanlar 1.406 0

İngiltere Merkezli Şirketten Türkiye’ye Dev Yatırım

Senelik cirosu 22,6 milyar pounda erişen, dünyanın altıncı patronu olan ve Türkiye’de 25 bin bireyi iş sağlayan İngiliz firması Compass Group, Türkiye’deki yatırımlarını artırarak devam edecek.

Sofra/Compass Group Türkiye İdare Heyeti Başkanı ve Üst İdareyicisi CEO Nihat Kartal, 50 değişik ülkede faaliyet gösterdiklerini ve azami cirolardan birisini Türkiye’de yaptıklarını belirterek, “Compass Group’un Türkiye’ye bakışı müthiş.Üst seviye idareyicilerimiz Türkiye’yi çok hoşlanıyor ve burada yatırımları sürdüreceğini belirtiyor. Türkiye, şu anda faaliyet gösterdiğimiz ülkeler arasında 9. sırada ve biz bunu 5. sıraya yükseltmek istiyoruz.” dedi.

Kartal, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, dünyanın en büyük gıda, meşrubat, servis ve organizasyon kuruluşu olan Compass Group’un evrensel anlamda 50 ayrı ülkede faaliyet gösterdiğini, işletmenin, 55 bin değişik lokasyonda, senelik 22,6 milyar pound cirosuyla ve 550 binin üzerinde çalışan personeliyle dünyanın 6. büyük patronu olduğunu söyledi.

Türkiye’de 1992’den beri Türkiye’de toplu yemek sektöründe hizmet gösterdiklerini aktaran Kartal, iş ve alışveriş merkezleri, fabrikalar, eğitim müesseseleri ve sıhhat müesseselerine toplu yemek hizmeti verdiklerini ifade etti.

Paklik ve güvenlik alanlarında da faaliyet gösterdiklerini aktaran Kartal, Türkiye’de günde 1,3 milyon bireye yemek hizmeti sağladıkları, 25 bin bireyi doğrudan istihdam ettiklerini, Türkiye’nin hemen hemen tüm şehirlerinde faaliyet gösterdiklerini anlattı.

Kartal, Compass Group’un daha evvel Sofra adıyla hizmet veren firmanın evvel yarısını sonra da 2011’de yüzde 100’ünü alarak Sofra/Compass Group Türkiye olarak hizmet vermeye başladığını bildirdi.

“Türkiye’nin en büyük ikinci işvereniyiz”

Kartal, İstanbul Sanayi Odası 500 işletmeleri arasında Türkiye’nin en büyük ikinci patronu olduklarını belirterek, şu anda istihdam ettikleri şahıs rakamı olan 25 bini de artırmayı kastettiklerini söyledi.

Türkiye’de, Eurest ve Obasan markaları ile şehir merkezlerine ve fabrikalara, Scolarest markası ile eğitim müesseselerine, Medirest markası ile da sıhhat müesseselerine toplu yemek hizmeti verdiklerini dile getiren Kartal, “Ayrıca, Eurest Services ile kuruluş işletim, bakım ve onarım, paklik, iç taşıma ve depolama, yönetimsel ve büro yardım, sarih alan ve etraf bakım gibi yardım hizmetleri, Euroserve güvenlik markamızla da koruma ve güvenlik hizmetleri sunuyoruz.” diye konuştu.

Kartal, senenin ilk yarısında cirosal anlamda 2018’in aynı yarıyılına göre yüzde 24,9 geliştiklerini belirterek, Türkiye’nin fırsatlar ülkesi olduğunu ve grubun idareyicilerinin burada faaliyet gösterdiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

“Çiftçiye ürün alma garantisi veriyoruz”

Kartal, Türkiye’de kendileri için en büyük tehdidin besin maliyetlerindeki dalgalanma olduğunu belirterek, yemeklerde kullandıkları mahsulleri dolaysız çiftçilerden aldıklarını, bu sayede üreticinin de mutlu olduğunu söyledi.

Kartal, Türkiye’nin dört bir yanındaki çiftçilerle uyuşma yaparak daha tarladayken mahsullerini alma garantisi verdiklerini kaydolarak, şu ifadelerini kullandı:

“Uyuştuğumuz çiftçiler tarlalarını Sofra/Compass Group Türkiye için ekiyor. Biz de onlara zorunlu takviyeyi sağlıyoruz. Ürün alma garantisi veriyoruz ve ödeme tasarıları yapıyoruz. İsteyen üreticiye ön ödeme yapıyoruz ve böylece zorunlu tohumu ve gübreyi almalarını sağlıyoruz. Tohumun tarlaya atılmasından mahsulün mutfaklarımıza gelişine kadar her düzeyde çiftçiye dayanak oluyoruz. Çiftçi de böylece mahsulümü kime satacağım, kaça satacağım kaygısından da kurtuluyor. Şimdiye kadar bu platformlar taşıtıyla 450 çiftçiyle uyuşmalı yapım yaptık. Bir senede 4 bin ton kırmızı et, 4 bin ton tavuk, 26 bin ton sebze, 10 bin ton meyve, 20 milyon adet yumurta, 4 bin beş surat ton pirinç, 4 bin ton bakliyat, 3 bin ton makarna, 10 bin ton yoğurt, 2 bin ton un, 3 bin beş surat ton şeker, 600 ton tuz alıyoruz.”

“Türkiye’den vazgeçmeyeceğiz

Kartal, toplu yemek pazarının Türkiye’de gelişmeye devam edeceğini belirterek, şunları kaydoldu:

“Türkiye şu an içinde bulunduğu dar boğazdan çıktığında gerçekten iyi noktalara gelecektir. Öğreniyorsunuz ekonomide ciddi niyetler var. Türkiye bu kasvetleri aştıktan sonra yine yüksek sihrime süratini tutacak. Türkiye için 2019’un bu seneden daha iyi olacağını düşünüyorum. 50 ülkede faaliyet gösteriyoruz, azami cirolardan birisini Türkiye’de yapıyoruz.Kar marjları açısından çok düşük olsa da Türkiye firma için bırakılmaz bir ülke. İşletmemizin evrensel anlamdaki yetkilileri Türkiye’ye çok iyi bakıyor. Compass Group’un Türkiye’ye bakışı müthiş. Üst seviye idareyicilerimiz Türkiye’yi çok hoşlanıyor ve burada yatırımları sürdüreceğini belirtiyor. Darbe teşebbüsü sonrası da gittik ve İngiltere’de görüşmeler yaptık.

Türkiye, şu anda faaliyet gösterdiğimiz ülkeler arasında 9. sırada ve biz bunu 5. sıraya yükseltmek istiyoruz. türkiye çok iyi iş çıkartan ülke. İnanın hem Compass Group’un evrensel anlamdaki yetkilileri hem de İngiliz yatırımcılar Türkiye’ye çok iyi bakış açısına sahip.”

 

Kaynak: AA

Bir önceki yazımız olan Milli Takımımız Türkiye 2-0'dan 3-2 Maçı Çevirdi başlıklı makalemizde emre akbaba gol, hakan çalhanoğlu ve isveç dünya kupası hakkında bilgiler verilmektedir.

{M.SEFER}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.