Kapat
Reklam Alanı
Yazılım 419 0

En İyi Programlama Dilleri Hangileri?

Ünlü girişim kapitalisti Marc Andreessen “Yazılım dünyayı yiyor – Software is eating the World.” diyor.

Birileri mutlaka yazılımcı olmalı ve bu kişi neden sen olmayasın?

Binlerce programlama dili mevcut, bunların bazıları ise diğerlerinden daha popüler tabii ki.

Çoğu şirket yeni bir yetenekli yazılım uzmanı arayacağı zaman, Apple Swift ve Google Go gibi, yeni çıkan programlama dillerine nispeten eski ve alışagelmiş programlama dillerine aşina olan kişileri daha çok tercih ettiklerini belirtiyor.

Her zaman yazılım dünyasında iş bulmak istiyorsanız bilmeniz ve özellikle aşina olmanız gerekli programlama dillerini TIOBE Index, the Redmonk Programming araştırma anketinde gözler önüne serdi.

JavaScript

JavaScript, StackOverflow’un yıllık anketine göre en popüler programala dilidir ve yanıt verenlerin % 62,5’i javascripti kullanmaktadır.

Şüphesiz ki, web’in en baskın dili ve son on yıl içinde gelişen en iyi programlama dili JavaScript olmuştur.

Çalışmanızın sonuçlarını anında görmekten hoşlanıyorsanız söylemek istediğim etkileşimli web bileşenleri oluşturmak istiyorsanız, JavaScript tam size göre.

Swift

Swift, Apple’ın 2014 yılında piyasaya sürdüğü yeni bir programlama dilidir. Bu progamlama dili iOS veya macOS uygulamalarını geliştirmek için kullanılan bir dildir.

Apple’ın iOS ve macOS işletim sistemleri için kullanılan dil olan Objective-C’ye kıyasla kullanılabilirlik ve performans açısından bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Swift, genellikle 2015’te, en çok sevilen diller listesinin başında gelip, geliştiriciler tarafından çokça tercih ediliyor .

Python

Python, bugün neredeyse her yerde bulabileceğiniz genel amaçlı bir dildir. Web uygulamaları, masaüstü uygulamaları, ağ sunucuları, makine öğrenimi, medya araçları gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

Python’ın yaratıcısı Guido van Rossum 8 yıl boyunca NASA ve Google gibi büyük oyuncular tarafından kullanılıyor.

Python programlama dilinin syntax’ı oldukça temiz, okunabilir ve iyi yapılandırılmıştır.

Genel olarak yüksek seviyeli ve okunması kolay ve anlaşılır olduğu için yeni başlayanlar için iyi bir seçim olabilir.

Java

Java,  dünyanın en çok kullanılan en popüler programlama dilir. Javanın bu kadar kullanılmasının sebebi çapraz platformlarda oldukça başarılı uygulamalar geliştirilmesinden kaynaklanıyor.

Java ile ister android için mobil uygulamalar yazabilir isterseniz de bilgisayarlar için masaüstü, web için de yazılımlar geliştirebilirsiniz.

Evet java her şeyi yapabilir.

C++

C ++, ilk kez 1985’te ortaya çıktı. C++ son derece verimli ve esnek bir dildir. Kullanabileceği performans, güvenilirlik ve çeşitli bağlamlar nedeniyle yüksek talep görmüştür.

Microsoft, Oracle, PayPal ve Adobe gibi firmalar C ++ kullanarak çok sayıda büyük sistemi başarıyla oluşturulmuş ve sürdürülmüşlerdir.

Ruby

Ruby, çevrede en çok sevilen programlama dillerinden biridir. Sloganı “ programcının en iyi arkadaşı ” olduğu için, geliştiriciler tarafından kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır .

Ruby, az sayıda temiz, okunabilir kodla çok şey elde etmeyi amaçlayan yüksek seviyeli bir dildir.

Ruby’e yeni başlayanlar, genellikle hızlı bir şekilde ilerliyor ve yol boyunca keyif aldığınız için öğrenilecek ilk dil için mükemmel bir seçimdir.

Peki sizin favori programlama diliniz hangisi?

Peki sizce alanında en güçlü programlama dili hangisi? Bunu bizimle hemen aşağıda yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Who Am I? {Who Am I?}

Are we just a human?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.