Kapat
Reklam Alanı
Yazılım 1.266 1

En İyi Linux İşletim Sistemi Dağıtımları!

LINUX NEDİR?

Özet olarak Linux; Unix ortamının üzerine kurulmuş, neredeyse tüm bilgisayarlar için uygun olan, ücretsiz bir işletim sistemidir. Linus Torvalds, işletim sistemini yeni geliştirdiği günlerde ücretsiz dağıtım ve kaynak kodlarının açık olmasına büyük önem vermiştir. Bu sayede Linux’un kullanıcılar tarafından tekrar tekrar programlanabilmesi mümkün olabiliyordu. Zaten Linux’un kısa sürede bu kadar gelişmesinin altında yatan ana neden de, sayısız programcının işletim sistemi üzerinde çalışma fırsatını bulmuş olmasıdır. Peki ama tüm bunlar ne anlama geliyor?

Torvalds, sıfırdan başlayarak programladığı Linux işletim sisteminin adını kendi isminden esinlenerek seçmiştir. Ancak Linux, GNU adıyla bilinen bir projenin parçası olduğu için GNU/Linux olarak anılmaktadır. Kaynak kodunun internet üzerinde ücretsiz olarak dağıtılması ve yayınlanması sayesinde birbirinden farklı şirket ve programcılar, bu işletim sisteminin gelişimine sürekli olarak katkıda bulunmuşlardır.

Daha çok farklı kişilerin bireysel çabalarıyla beslenen Linux, altın çağına 1998yılında IBM, Oracle, Borland ve Corel gibi devlerin bu yeni işletim sistemine verdikleri desteği açıkça ortaya koyduklarında ulaşabildi. Linux’un yanında yer almayan tek şirket ise, birçoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemlerini geliştiren Microsoft’tur.

Ubuntu

Tartışmasız ki dünyanın en popüler ve uzun yıllar boyunca en çok kullanılan linux işletim sistemi dağıtımlarından biri ubuntudur. Ubuntuyu kurduğunuzda bilgisayarınızda ofis yazılımlarından, internet tarayıcınıza kadar her şey hazır olarak bulunacaktır.

Eğer linux işletim sistemine yeni başlayacaksanız ilk önce ubuntu ile çok iyi deneyimler kazanabilirsiniz. Bundan eminim.

Linux Mint

Eğer ubuntuyu biliyorum pek ısınamadım diyorsanız size linux minti önerebilirim. Linux mint kısa sürede olduça popüler hale geldi ve bu işletim sisteminin kullanımı oldukça kolay ayrıca modern ve oldukça hafif eğlenceli bir linux işletim sistemi dağıtımıdır. Ben de geçen sene bu sistemi tecrübe ettim ve gerçekten ama gerçekten çok hoşuma gitti. Yan ubuntuya bir alternatif arıyorsanız bu kesinlikle linux mint olmalıdır.

Debian

Dünyanın en popüler bir diğer linux işletim sistemi de debiandır ve ubuntu gibi bir çok popüler linux dağıtımının temelini debian oluşturur. Debianda onbinlerce ücretsiz paket bulabilir ve sistemi kurduğunuz anda bilgisayarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz en iy yazılımlar yüklü olarak geliyor.

Eğer güçlü bir linux işletim sistemi isterseniz tercihinizi debiandan yana kullanabilirsiniz.

CentOS

CentOS linux işletim sistemi dağıtımı, Red Hat firmasının Red Hat Enterprise Linux (RHEL)’un kaynak kodları üzerine kurulmuş ve bu işletim sistemi dağıtımı ile uyumlu bir linux versiyonudur. Bu sistem bağımsız bir grup tarafından geliştiriliyor ve işletim sisteminin isminin tam olarak anlamı ve açılımı: The Community Enterprise Operating System’dir. Oldukça uzun süredir kullanımda olan bu linux dağıtımı, 2011’de en iyi ilk 10 linux dağıtımı arasında girdi.

Bu dağıtım özellikle ev ve iş kullanıcıları için oldukça uygun olduğunu düşünüyorum.

Arch Linux

Arch linux gerçekten çok güçlü bir işletim sistemi fakat daha önce herhangi bir linux işletim sisteminde tecrübeniz yoksa bu işletim sistemi sizi hayattan soğutabilir. Çünkü masaüstü ortamı ve program kurulumu gibi önemli işlemlerin hepsi konsoldan yapılıyor ve bu işlemleri yanlış veya dikkatsiz yaptığınızda işler daha da karışabiliyor.

Bir önceki yazımız olan En İyi Programlama Dilleri Hangileri? başlıklı makalemizde C++, Dilleri ve En İyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Who Am I? {Who Am I?}

Are we just a human?

“En İyi Linux İşletim Sistemi Dağıtımları!” üzerine 1 yorum

  1. Ali Güneş dedi ki:

    Gerçekten Linux sistemlerine hayranım fakat günümüz yazılım firmaları sadece Windows ve MACOS odaklı çalıştıkları için çok sıkıntı çekiyorum. O yüzden sistemin dayattığı Windows’u kullanmaya ne yazıkki devam ediyorum. Ama ElementaryOS çok şık ve zarif bir işletim sistemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.