Kapat
Reklam Alanı
color1
Donanım 650 2

Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerek

Ekran kartının kaliteli olması bir bilgisayarın performansını etkileyen en büyük faktörlerden biridir. Sanılanın aksine bir ekran kartının kalitesini sadece kaç gb olduğu belirlemez. Ekran kartlarındaki Gb faktörü daha çok müşteriyi cezbetme hedeflidir. Bu elbette gb değeri önemsizdir anlamına gelmemektedir. Ekran kartının asıl gücünü belirleyen temel unsurlar çekirdeklerinin kaç mhz hızda çalıştığı ve kaç bit olduğudur.

Bütçe ( Tavsiye Min 500tl )

Öncelikle bütçenizi belirlemeniz ve şimdi anlatacağım özelliklere göre bir seçim yapmanız gerekmektedir.En iyisi en pahalı olandır.

Slot Uyumu

İlk bakmanız gereken yer ana kartınız olmalıdır. Çünkü aldığınız ekran kartı ana kart üzerinde bulunan slotlar ile uyumlu değil ise hüsrana uğrayabilirsiniz. Örneğin ana kartınız PCI 2.0 fakat ekran kartı ihtiyacı 3.0 ise ekran kartınız çalışır fakat performans kaybı yaşarsınız.

Bellek Boyutu ( Tavsiye Min 6GB)

Gb faktörü kullanım alanınıza göre önemlilik kazanacaktır. Ekran kartının nasıl çalıştığını bilmeden sadece Gb değeri yüksek olduğu için seçim yapıyorsanız hata ediyorsunuz demektir. Eğer işinizi çoklu monitörler ile yapıyorsanız veya grafik tasarımı ile ilgileniyorsanız daha fazla veri işleme kapasitesi sizin için önemli olacaktır ve Gb faktörü burada önem kazanacaktır. Fakat oyunlarda yüksek performans amaçlıyor ve tek monitör kullanıyorsanız sizin için asıl önemli olan kaçıncı nesil bir ekran kartı almak istediğinizdir.

Çekirdek Sayısı ve Mhz Değeri

Ekran kartlarının içinde grafik işlemcileri vardır. Bu işlemcilerinde içinde çekirdekler bulunur. Çekirdek sayısının fazla olması çekirdek başına düşen işlem sayısını azaltarak ekran kartının baskı altında kalmamasını sağlar. Ayrıca bu çekirdeklerin kaç mhz hızda çalıştığı da önemlidir. Tahmin edebileceğiniz üzere yüksek hızda mhz gerekmektedir.

Soğutma ( Tavsiye Sıvı Soğutma Yeni Sistemler )

Diğer önemli bir konu ise ekran kartının nasıl soğutulduğu’dur. Güncel soğutma sistemleri hava ve sıvı soğutma şeklinde değişiklik gösterebiliyor. Soğutma durumu asla göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır. En kaliteli ekran kartını kullanıyor olsanız bile soğutma yetersiz kalıyorsa performans kaybınız gözle görülür seviyede olacaktır.

Bit

Bit ekran kartının grafik birimlerindeki iletişim kanalları demektir. Yani 512 bitlik veri kanalından geçen işlemler 256 bitlik veri kanalına göre daha rahattır. Daha belirgin bir örnek vermek gerekirse; 4 şeritli bir otoyolun araç trafiğinin akış hızı 2 şeritli bir otoyola göre daha rahattır şeklinde anlatabiliriz.

Güç Kaynağı ( Tavsiye En Güçlüsü )

Diğer bir faktör ise ekran kartının ne kadar enerjiye ihtiyaç duyduğudur. Örnek rakamlar ile anlatayım: Seçtiğiniz ekran kartının PSU(Güç Kaynağı) ihtiyacı minimum 500W ise aldığınız PSU 500W’tan daha fazla olmak zorundadır.

Paylaşımlı/Paylaşımsız Olma Durumu

Son olarak ekran kartı tercihiniz yüksek grafik detayları ve oyun performansı üzerine ise mutlaka paylaşımsız ekran kartı seçmelisiniz. Çünkü paylaşımlı ekran kartlarında grafik işlemcisi CPU’nun içinde bulunur ve belleği ortak kullanırlar. Bu da işlem gücünü azaltan bi durumdur.

Who Am I? {Who Am I?}

Are we just a human?

“Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerek” üzerine 2 yorum

 1. Berat dedi ki:

  Merhaba Murat, yazında çok hata var ben sadece bir iki tanesini sana yazayım yazıyı tamamen düzenlemek istersen sana kalmış artık 🙂
  Bit tek başına önemli değildir, belleğin tek başına önemli olmadığı gibi. Eğer bilgisayarında 32 gb ram varsa gtx 580 tak bilgisayara 🙂 1.5gb bellek boyutu var gtx 580’in ama 10 gb yükü kaldırabilecek kart. Bildiğin üzere oyunlarda ekran kartının vram aşılırsa ramdan alır aştığı miktarı. Yani kısaca ram belleğin varsa ekran kartında vramın bi önemi yok. Ayrıca hani 128 bit ve 256 biti karşılaştırmışsın ya biri 2 şeritli biri 4 şeritli.
  Sence 4 şeritli yol engebeli, taşlı kayalı olursa insanlar 2 şeritten gitmeyi tercih etmez mi ? Yani bellek türü gddr5 olmadıkça istersen 1024 bit yap hiç bir önemi yok. Zaten gddr5 üretim olupta bandwith seviyesi 70gb den az olan bir kart yok. GDDR5 olduktan sonra bit seviyesine değil bandwith miktarına bakın. 🙂

  1. M.SEFER dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkürü bir borç bilirim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.