Kapat
Reklam Alanı
Teknoloji 449 0

Dünya’ya Bir Tane Daha Çin Uzay İstasyonu Düşecek

4. Ay olan Nisan ayında istemsizce Dünya’ya düşmüş olan Tiangong-1’den sonra Çin hükümetine ait bir uzay istasyon aracı daha Dünya’ya düşecek.

Kmlerce uzağa sevk edilen uzay vasıtaları, Dünya’ya sadece elektronik olarak bağlı oldukları için bazen işler yolunda gitmeyebiliyor ve bu vasıtaların hakimiyeti kaybedilebiliyor. Çin Uzay Ajansı, Çin’e ait Tiangong-1 uzay istasyonun Nisan ayında düşüp atmosferde yanmasının ardından, Tiangong-2 istasyonunun da Dünya’ya düşeceğini duyurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Büroyu direktör takviyecisi Lin Xiqiang, vaziyet hakkında “Tiangong-2, iki senelik süreçte misyonunu bitirdi ve tüm yükler şu anda iyi gidişatta. 2019 Temmuz ayına kadar yörüngede olacak ve sonrasında hakimiyetli bir biçimde yörüngeden çıkarılacak” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buradaki anahtar kelime “hakimiyetli” oluyor; çünkü Tiangong-1, yörüngeden çıktığında kendisini Dünya’dan idareyen şahıslardan rastgele bir giriş alamamaktaydı; başka bir deyişle tamamen hakimiyet dışındaydı. Çinli bilim insanları, uzay vasıtayı ile olan iletişimlerini, taşıtın düşmesinden iki sene evvel kaybetmişlerdi ve vaka tamamen yer çekiminin acımasına kalmıştı. Taşıt nihayetinde Dünya’nın çevresinde savrulup atmosferi delerek seyyaremize çakılmıştı. Ancak bu sefer gidişat değişik olacak; zira mühendisler, Tiangong-2’nin hakimiyetini ellerini yakalıyorlar, böylece taşıtın ne zaman ve nereye inmek için yörüngeden çıkacağına karar verebilecekler.

Bir önceki yazımız olan En Uygun 1000 TL Altı Akıllı Telefonlar Listesi başlıklı makalemizde 1000tl alınacak en iyi telefonlar, 1000tl uygun fiyat ve akıllı telefon hakkında bilgiler verilmektedir.

{M.SEFER}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.