Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Nedir? 216 0

Domain Alıp Satarak Para Kazanma

Domain (alan adı) bir web sitesi veya blog açmak istediğinizde mutlaka almanız gereken bir isim – adrestir. Sizi bulmak isteyen ziyaretçiler bu isim (URL) aracılığı ile web sitenize giriş yapmakta ve içeriklerinizi görebilmektedir. Oldukça önemli olan domain bir projenin başarılı olup olmayacağını daha ilk başta doğrudan etkileyebilmektedir.

 

Bazı domain yani alan adlarının oldukça yüksek fiyatlara satıldığına şahit olabilirsiniz. Bunun sebebi ise domain’in değerli olmasından ve otoritesinden kaynaklanmaktadır. Google sıralamalarına direkt olarak etki eden domain başarıya giden yolda oldukça önemli bir aşama olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bu kadar önemli olan domain birçok kişinin bu alandan gelir elde etmesine de imkân tanımaktadır. Domain alıp satarak para kazanmak için stratejik davranmak ve değerlenebilecek alan adları satın almak gerekmektedir. Öncelikle şunu bilmekte fayda var, domain satın alma işlemini herkes rahatlıkla gerçekleştirebilir. Günümüzde servis sağlayıcıların gerçekleştirmiş oldukları kampanyalar sonucunda yıllık 10-15 Lira’ya hatta daha uygun fiyatlarla domain satın alınabilmektedir. Domain alıp satarak para kazanma işini yapan kişiler ise aldıkları fiyatın daha üst seviyesine domain satarak para kazanmaktadırlar. Yani yıllık 15 TL verip domain alan bir kişi bu domain’i 50-100 TL gibi bir fiyata satmak istemektedir. Hatta kısa ve akılda kalan alan adları çok daha yüksek fiyatlara da satılabilmektedir. Bunun için internette küçük bir araştırma yaparak bu işe aracılık eden siteleri bulabilir ve fiyatlar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Domain Nasıl Satılır?

 

Domain satmak için öncelikle pazarlama yönünden iyi olmanız gerekmektedir. Webmaster forumları ve domain alım satım siteleri üzerinden satın almış olduğunuz bir domain’i satabilirsiniz. Webmaster forumlarında satacağınız bir alan adına herhangi bir komisyon ödemezken alan adı alım satım sitelerinde satış yapmanız durumunda satış miktarının belli bir kısmını bu siteye ödemeniz gerekiyor. Bu doğrultuda seçim yaparak hangi kanal üzerinden satış yapacağınıza karar verebilirsiniz.

 

Aranan ve akılda kalıcı özgün domain fikirlerine sahipseniz bu işten oldukça iyi paralar kazanabilirsiniz. Bunun için kaliteli bir domain satın almalı ve deyim yerindeyse ölü yatırım yapmamalısınız. Belirlediğiniz fiyat da domain alım satım yapmanızı doğrudan etkileyecektir. Değerinden çok daha yüksek bir miktar isterseniz domain satışınız gecikebilir. Bu nedenle domain için isteyeceğiniz ücret ne az ne de fazla bir fiyat olmamalı.

 

Domain alım satım işini birkaç araba alıp galeri açmaya benzetebilirsiniz. Arabalar galerinizde bekler ve siz ilan verirsiniz. İlanınızı gören ve arabanızı beğenen kişiler ise sizinle iletişime geçer. Domain alıp satarak para kazanma da tıpkı bu işe benzemektedir. Eğer hemen para kazanayım bana acil para lazım diyorsanız bu işe girmemelisiniz. Çünkü satın almış olduğunuz bir domain’i 2-3 hafta sonra da satabilirsiniz 9 ay sonra da. Bu tamamen şans ve almış olduğunuz domain’in kalitesi ile ilgilidir. Kaliteden kastımız alan adının jenerik olup olmamasıdır. 3 veya 4 harfli güzel bir alan adı size beklediğinizden çok daha fazla para kazandırabilir.

 

Domain satışını anlaştığınız kişiye kendi hosting firmanız üzerinden gerçekleştirebilir ve domain transferine izin verebilirsiniz. Anlaştığınız kişinin hosting firması ve gerekli bilgileri ile transfer işlemi gerçekleştirilmekte ve bu süreç hosting firmasının çalışma prensibine göre 3-5 gün kadar sürebilmektedir.

 

Domain Satarak Para Kazanma

 

Jenerik yani akılda kalıcı kısa bir domain alabilirseniz değerinden çok daha yüksek bir fiyata bu alan adını satabilirsiniz. Bunun için alan adı satın almadan önce oldukça detaylı bir araştırma yapmalı ve bu araştırma sonucunda satın alma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca pazarlama işine de yoğunlaşmalı ve elinizdeki domain’leri ihtiyacı olan veya alan adı araştırması yapan kişilere önermelisiniz. Böylece satın almış olduğunuz alan adlarını çok uzun süre beklemeden daha kısa süreler içerisinde satabilirsiniz.

 

Domain alıp satarak para kazanırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus domain yaşıdır. Yaşı büyük olan domain’ler Google’ın gözünde daha değerlidir ve üst sıralara daha kolay çıkabilir. Bu nedenle eski ve akılda kalıcı farklı alan adları almaya özen göstermelisiniz. Böylece satış yapma ihtimaliniz artacaktır. Diğer domain satan kişilerle iletişime geçerek uygun fiyata domain alıp daha yüksek fiyata satışa koyabilir ve kendinize bu şekilde farklı bir satış stratejisi de geliştirebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Whatsapp Casus Yazılımı ChatWatch Nedir? başlıklı makalemizde apple, ChatWatch ve chatwatch indir hakkında bilgiler verilmektedir.

{M.SEFER}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.