Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
bitcoin-22
İnternet 53 0

Bitcoin Aniden Düşüşe Geçti Peki Neden?

Kripto para birimi, yılın ilk çeyreğini kötü tamamlıyor. CoinDesk‘in verilerine göre Ocak ayının başında 13,412.44 dolar olan fiyat 30 Mart itibariyle 7,266.07 dolara gerilemiş durumda, bu da %45’ten fazla düşüş olduğunu gösteriyor. Böylece ilk çeyrekte bitcoin’in piyasa değerinden 114.9 milyar dolar silindi. Bu kayıp bitcoin tarihindeki en büyük ilk çeyrek düşüşü olarak kayda geçti. CoinDesk’e göre bitcoin son olarak 2014 yılının ilk çeyreğinde %38’e yakın gerilemişti. CNBC’nin fiyatları takip etmeye başladığı 2011’den bu yana bitcoin 2013 yılının ilk çeyreğinde %599 ile en büyük artışı kaydetmiş, geçen sene de 19 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.
Ancak kripto para birimi bu yıl sert regülasyonlarla karşılaştı ve tarihi seviyelerden uzaklaştı.

Bitcoin Aniden Düşüşe Geçti Peki Neden?

Dijital paralar, hala 2017 yazına kıyasla oldukça değerli fakat 2018’le birlikte zirve seviyelerinin en az yüzde 70-80 altında seyrediyorlar.

Dijital para birimleri, 2018’de neden böyle bir darbe aldı? Forbes’a konuşan kripto yatırım şirketi Blockchain Capital’in kurucu ortağı Bart Stephens, kripto para borsaları konusunda potansiyel hükümet müdahalesinin insanları endişelendirdiğini söyledi. Stephens, “ABD’li düzenleyiciler sıkı önlem alıyor, borsalar düzenleyiciler tarafından baskı altında tutuluyorsa, likidite maddi olarak engellenebilir. Sermaye oluşumunun düşmanı belirsizliktir. Yolun kurallarını bilmediğinizde saatte 50 km hızla mı, 80 km hızla mı sürmeniz gerektiğini bilmeniz zor.” dedi.

New York kripto serbest fonu Tetras Capital’in kurucu ortağı Alex Sunnarborg, düşüşün piyasaya yeni para girmemesinden kaynaklandığını düşünüyor. Sunnarborg, “Geçtiğimiz sonbaharda, perakende yatırımcıların akını fiyatların yükselmesiyle sonuçlandı ve bu gibi fiyatların devam etmesi için daha fazla sermayenin içeri girmesi gerekiyor. İnsanlar, kurumsal paranın köşede olduğunu umuyordu ancak bu henüz gerçekleşmedi.” dedi.

Kazakistan’da Bitcoin ve diğer kripto paralara komple yasak geliyor

Sputnik‘e konuşan Kazakistan‘ın merkez bankasının başkanı Daniyar Akishev, açık bir şekilde kripto para birimlerini, madencilik de dahil olmak üzere komple yasaklamak istediklerini söyledi.

Aishev’in sözleri şöyleydi:

“Kazakistan’da Ulusal Banka bu konu hakkında çok muhafazakar bir yaklaşıma sahip. Ulusal para birimi ile dijital para satın almayı yasaklamak istiyoruz. Borsaların bu alandaki faaliyetlerinin yanı sıra her çeşit madenciliği de yasaklamak istiyoruz.”

Akishev, sözlerinin devamında “Ulusal piyasa ile ilgili riskleri en aza indiriyoruz. Bununla birlikte merkez bankası, sınır ötesi piyasada bu piyasayı kontrol edecek tüm araçlara sahip değil. Bu nedenle en azından bu riski, ulusal para birimi üzerinden önlemeliyiz.” dedi.

Başkan, son olarak en büyük risklerden birinin kripto paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılması olduğunu belirtti.

Bir önceki yazımız olan Google URL Kısaltma Servisini Kapatıyor! başlıklı makalemizde apple, Bitcoin ve goo.gl hakkında bilgiler verilmektedir.

Murat İşbilir {muratisbilir}

Sen Anlat Biz Yazarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.